I performed an experiment using a pulley system with two masses m1 and m2. The m
ID: 250750 • Letter: I
Question
I performed an experiment using a pulley system with two masses m1 and m2. The mass of m1=40.13 g, the mass of m2=119.34. The mass difference (m1-m2) is 20.79g. I am asked to use the average time (t=1.83s) and the travelled distance (h=102.3cm) to calculate the acceleration of the system for each mass difference.
Note that since the system is released from rest, we can write h=y-y0=1/2at^2?
We know;
h=102.3
t=1.83
y=20.79
I dont know how to solve for the acceleration a, without knowing the value of y0?
Explanation / Answer
we dont need the value of Yo here
we simply use
h = (0.5) a t2
102.3 = (0.5) a (1.83)2
a = 61.1 m/s2