Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 19-3A restaurant t in Flagstaff, Arizona. tt e as folows style meals ina

ID: 2509491 • Letter: P

Question

Problem 19-3A restaurant t in Flagstaff, Arizona. tt e as folows style meals ina are as fol lows. moderate nd, has the last 2 ribution its offeri Percent of Main entrées Desserts Beverages Total Sales 15% 50% 10% 25% in Ratic 70% 25% 70% 80% Paul is considering a variety of options to try to improve the profitability of the restaurant. His goal is to generate a target net income of $117,000. The company has fixed costs of $1,362,000 per year. Calculate the total restaurant sales and the sales of each product line that would be necessary to achieve the desired target net income. (Round intermediate calculations to 3 decimal places e.g. 0.251 and final answers to 0 decimal places, e.g. 2,510.) Total restaurant sales Sales from Each Product Main entrees Desserts Beverages

Explanation / Answer

Problem - 19-3A

Calculate the overall contribution margin = 0.15 * 70 + 0.5 * 25 + 0.10 *70 + 0.25 * 80 = 50%

Total sales = [ Target profit + Fixed cost ] / overall contribution margin = [ 117000 + 1362000 ] / 0.50

= 1479000 / 0.50 = 2958000

Total restaurant sales = $ 2,958,000

Sales for each product

Note : Above values for each product are obtained by multiplying the total restaurant sales 2958000 with repective sales mix percentages ....... 15%, 50%, 10% and 25%

Question - 2

Overall contribution margin (or) composite contribution margin

= 0.25 * 70 + 0.25 * 10 + 0.10 * 70 + 0.40 * 80 = 59%

Target Income = 117000

Fixed cost = 1362000 + increase of 585000 = 1947000

Total sales required = [ Target Income + Fixed cost ] / Contribution margin

= [ 117000 + 1947000 ] / 0.59

= 3,498,305

Sale from each product

Question - 3

Overall contribution margin =  0.15 * 70 + 0.50 * 10 + 0.10 * 70 + 0.25 * 80 = 42.5%

Total sales of restaurant = = 4,856,471

Target Income = 117000

Fixed cost = 1362000 + increase of 585000 = 1947000

Total sales required = [ Target Income + Fixed cost ] / Contribution margin

= [ 117000 + 1947000 ] / 0.425

= 4856471

Sales of each product

Appetizers 443700 Main entrees 1479000 Desserts 295800 Beverages 739500