Accounting-Managerial Accounting-Garrison, Noreen, Brewer, 16e, Job-Order Costin
ID: 2512126 • Letter: A
Question
Accounting-Managerial Accounting-Garrison, Noreen, Brewer, 16e, Job-Order Costing: Calculating Unit Product Costs Type your answer in the box. Company Dept. A Dept B. Estimated manufacturing overhead $500,000 $338,000 $162,000 Estimated direct labor cost Actual manufacturing overhead $720,000 $400,000 $320,000 Actual direct labor cost $250,000 $130,000 $120,000 $300,000 $160,000 $140,000 Based on this information, the predetermined overhead rate per direct labor dollar for Dept. B is $ to 2 decimal places.) Round your answer Do you know the answer? Read about this I know it Think so Unsure No idea 6 items left ReadExplanation / Answer
The question asks for Department B only
Department B Estimated manufacturing Overhead = $162,000
Department B Estimated Direct Labor Cost = $120,000
Hence, the predetermined overhead rate per direct labor cost $ = 162000/120000 = $1.35