Problem 8-2A Depreclation methods LO P1 A machine costing $215,000 with a four-y
ID: 2515251 • Letter: P
Question
Problem 8-2A Depreclation methods LO P1 A machine costing $215,000 with a four-year life and an estimated $17,000 salvage value is installed in Luther Company's factory on January 1. The factory manager estimates the machine will produce 495,000 units of product during its life. It actually produces the following units: 123,000 in 1st year, 123,800 in 2nd year, 121,400 in 3rd year, 136,800 in 4th year. The total number of units produced by the end of year 4 exceeds the original estimate this difference was not predicted. (The machine must not be depreciated below its estimated salvage value.) Required Compute depreciation for each year (and total depreciation of all years combined) for the machine under each depreciation method. (Round your per unit depreciation to 2 decimal places. Round your answers to the nearest whole dollar.) Straight-Line Depreciation Depreciation Expense Year TotalExplanation / Answer
Attributes
Data
Asset Cost
$215,000
Salvage Value
$17,000
Asset Basis
Cost- Salvage Value = 198,000
Life
4 years = 4*12 = 48Periods
Begin Depr Dt.
January 1
Formula = Asset Basis * Number of Months in a year/ Total periods
Year
Depreciation Calculation
Depreciation Expense
First year
198,000 *(12/48)
49,500
Second Year
148,500 *(12/36)
49,500
Third Year
99000*(12/24)
49500
Fourth Year
49500*(12/12)
49500
Attributes
Data
Asset Cost
$215,000
Salvage Value
$17,000
Asset Basis
Cost- Salvage Value = 198,000
Life
4 years = 4*12 = 48Periods
Begin Depr Dt.
January 1