Costs per Equivalent Unit and Production Costs The following information concern
ID: 2515838 • Letter: C
Question
Costs per Equivalent Unit and Production Costs
The following information concerns production in the Forging Department for November. All direct materials are placed into the process at the beginning of production, and conversion costs are incurred evenly throughout the process. The beginning inventory consists of $95,460 of direct materials.
Cost per equivalent units of $10.80 for Direct Materials and $2.50 for Conversion Costs.
Based on the above data, determine each of the following amounts.
If required, round your interim calculations to two decimal places. Round final answers (a-c) to the nearest dollar.
a. Cost of beginning work in process inventory completed in November.
$
b. Cost of units transferred to the next department during November.
$
c. Cost of ending work in process inventory on November 30.
$
d. Costs per equivalent unit of direct materials and conversion included in the November 1 beginning work in process. If required, round your answers to two decimal places.
e. The November increase or decrease in costs per equivalent unit for direct materials and conversion from the previous month. If required, round your answers to two decimal places.
ACCOUNT Work in Process—Forging Department ACCOUNT NO. Date Item Debit Credit Balance Debit Credit Nov. 1 Bal., 8,600 units, 40% completed 103,716 30 Direct materials, 78,000 units 842,400 946,116 30 Direct labor 86,590 1,032,706 30 Factory overhead 119,585 ? 1,152,291 30 Goods finished, ? units ? 30 Bal., 6,900 units, 90% completed ?Explanation / Answer
Answer a:
Cost of beginning work in process inventory completed in November:
Beginning inventory is 40% completed. Balance completed in November is 60% which is conversion in EUP = 8,600 * 60% = 5,160
Given, Cost of beginning inventory (40% completed). = $103,716
Cost of balance conversion (60%) completed in November = 5,160 * $2.50 = $12,900
Hence,
Cost of beginning work in process inventory completed in November = $103,716 + $12,900 = $116,616
Answer b:
Cost of units transferred to the next department during November:
Given:
We need to first find units of finished goods transferred:
Beginning balance as on 1 Nov = 8,600 units
Add, Started during Nov =78,000 units
Total quantity to be accounted for =86,600 units
Less, Work in process on Nov 30 = 6,900 units
Hence, Goods finished = 86,600 - 6,900 = 79,700
Out of these 79,700 units of finished goods transferred, 8,600 units are from beginning inventory.
In November, Cost per equivalent units of $10.80 for Direct Materials and $2.50 for Conversion Costs
Hence total cost per equivalent unit of production = $10.80 + $2.50 = $13.30
As calculated in answer to question (a) above, cost of beginning work in process inventory completed in November: $116,616
Cost of balance (79,700 – 8,600=) 71,100 units of finished goods = 71,100 * $13.30 = $945,630
Hence, Cost of units transferred = $116,616 + $945,630 = $1,062,246
Answer C:
Cost of ending work in process inventory on November 30:
Working in process as on Nov 30:
Cost of Direct material = $10.80 * 6,900 = $74,520
Conversion cost = EUP * $2.50
= (6,900 *90% * $2.50) = $15,525
Cost of ending Work in process = $90,045
Answer d:
Beginning inventory:
Material (8600 units) cost = $95,460
Conversion (8600 * 40% EUP) cost = $103,716 - $95,460 = $8,256
Conversion cost per equivalent unit = $8,256 / 3,440 = $2.40
Answer e:
Direct materials cost per equivalent unit = $95,460 / 8600 = $11.10Conversion cost per equivalent unit = $8,256 / 3,440 = $2.40
Answer e:
Increase/decrease Amount Change in direct materials cost per equivalent unit Decrease $ 0.30 Change in conversion cost per equivalent unit Increase $0.10