Please do this as quick as possible ... Thank you Stuart Frult Drink Company pla
ID: 2518694 • Letter: P
Question
Please do this as quick as possible ...
Thank you
Stuart Frult Drink Company planned to make 194,000 contalners of apple Julce. It expected to use two cups of frozen apple concentrate to make each contalner of Julce, thus uslng 388,000 cups of frozen concentrate. The standard price of one cup of apple concentrate Is $0.22 Stuart actually pald $126.672 to purchase 395,850 cups of concentrate, which was used to make 195,000 contalners of apple Julce. Required: b. Compute the actual price per cup of concentrate. (Round your answer to 2 decimal places.) c. Compute the standard quantity (number of cups of concentrate) requlred to produce the contalners. d. Compute the materlals price varlance and Indicate whether It Is favorable (F) or unfavorable (U). (Select "None" If there is no effect (Le., zero varlance). Round "Price varlance" to 2 decimal places.) e. Compute the materlals usage varlance and Indicate whether It Is favorable (F) or unfavorable (U). (Select "None" If there is no effect (Le., zero varlance). Round "Usage varlance" to 2 decimal places.) 3 Answer is not complete. b. Actual price c. | Standard quantity d. 5 0.31 per cup 30000cups otal price variance Total usage varianceExplanation / Answer
b) Actual price = 126672/395850 = 0.32 per cup
c) Standard quantity = 195000*2 = 390000 cups
d) Total price variance = (0.22-0.32)*395850 = 39585 U
e) Total usage variance = (390000-395850)*0.22 = 1287 U