Problem 11-2 The cost of equipment purchased by Flounder, Inc., on June 1, 2017,
ID: 2518814 • Letter: P
Question
Problem 11-2 The cost of equipment purchased by Flounder, Inc., on June 1, 2017, is $93,450. It is estimated that the machine will have a $5,250 salvage value at the end of its service life. Its service life is estimated at 7 years, its total working hours are estimated at 44,100, and its total production is estimated at 551,250 units. During 2017, the machine was operated 6,300 hours and produced 57,750 units. During 2018, the machine was operated 5,775 hours and produced 50,400 units. Compute depreciation expense on the machine for the year ending December 31, 2017, and the year ending December 31, 2018, using the following methods. (Round depreciation per unit to 2 decimal places, e.g. 15.25 and final answers to O decimal places, e.g. 45,892.) 2017 2018 (a) Straight-line (b) Units-of-output (e) Working hours (d) Sum-of-the-years-digits (e) Double-decliing-balance (twice the straight-line rate) s LINK TO TEXTExplanation / Answer
Depreciation Expense 2017 2018 (a) Straight-line: Yearly depreciation = (93450-5250)/ 7 = 12600. 2017: 12,600 * 7/12 7350 2018: 12,600 12600 (b) Units-of-output: (93450-5250)/551250 units = $0.16/unit 2017: 0.16 * 57750 9,240 2018: 0.16 * 50400 8,064 (c) Working hours: (93450-5250)/44100 hrs. = 2.00/hr. 2017: 2.00 * 6,300 12,600 2018: 2.00 * 5,775 11,550 (d) Sum-of-the-years’-digits: Sum of the years = 7*8/2 = 28 2017: 7/28 * 88200 * 7/12 12,863 2018: 7/28 * 88200 * 5/12 = 9188 6/28 * 88200 * 7/12 = 11025 20213 (e) Declining-balance: Rate = 2/7 = 28.57% 2017: 7/12 * 2/7 * 93450 15,575 2018: 2/7 * (93450-15575) = 22250