Bond Discount, Entries for Bonds Payable Transactions On July 1, Year 1, Livings
ID: 2521967 • Letter: B
Question
Bond Discount, Entries for Bonds Payable Transactions On July 1, Year 1, Livingston Corporation, a wholesaler of manufacturing equipment, issued $46,000,000 of 20-year, 10% bonds at a market (effective) interest rate of 11%, receiving cash of $42,309,236. Interest on the bonds is payable semiannually on December 31 and June 30. The fiscal year of the company is the calendar year. Required: For all journal entries with a compound transaction, if an amount box does not require an entry, leave it blank. 1. Journalize the entry to record the amount of cash proceeds from the issuance of the bonds on July 1, Year 1 Year 1 July 1 Cash .309.236 Discount on Bonds Payable v 3,690,764 Bonds Payable 46,000,000 Feedbad Journalize the entries to record the following: 2. a. The first semiannual interest payment on December 31, Year 1, and the amortization of the bond discount, using the straight-line method. (Round to the nearest dollar.) w Year 1 Dec. 31 Interest Expense .392.269 Check My Work PreviousExplanation / Answer
Answer of Part 3:
Total Interest Expenses = Interest Expenses /2
Total Interest Expenses = $2,392,269 / 2
Total interest Expenses = 1,196,135
Answer of Part 5:
Face Value = $46,000,000
Annual Coupon Rate = 10%
Semiannual Coupon Rate = 5%
Semiannual Coupon = 5%*$46,000,000
Semiannual Coupon = $2,300,000
Annual Market Interest Rate = 11%
Semiannual Market Interest Rate = 5.5%
Semiannual Period to Maturity = 40
Present Value of the Face amount = $46,000,000 * PVIF(5.5%, 40)
Present Value of the Face amount = $46,000,000 * 0.1175
Present Value of the Face amount = $5,405,000
Present Value of the semiannual interest payment = $2,300,000 * PVIFA(5.5%, 40)
Present Value of the semiannual interest payment = $2,300,000 * 16.0461
Present Value of the semiannual interest payment = $36,906,030
Price received for the bonds = $5,405,000 + $36,906,030
Price received for the bonds = $42,311,030