Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Memphis Company anticipates total sales for April, May, and June of $840,000, $9

ID: 2522473 • Letter: M

Question

Memphis Company anticipates total sales for April, May, and June of $840,000, $940,000, and $990,000 respectively. Cash sales are normally 20% of total sales. Of the credit sales, 35% are collected in the same month as the sale, 60% are collected during the first month after the sale, and the remaining 5% are collected in the second month. Compute the amount of accounts receivable reported on the company’s budgeted balance sheet for June 30.

Multiple Choice

$854,400.

$514,800.

$632,800.

$552,400.

$926,400.

Explanation / Answer

Credit sales=(100-20)=80% of total sales

accounts receivable  for June 30=5%*May creditsales+(60+5)%of June credit sales

May creditsales=(940000*80%)=$752000

June credit sales=(990,000*80%)=$792000

which is equal to

=(0.05*752000)+(0.65*792,000)
=$552400.