Citrus Company is considering a project that has estimated annual net cash flows
ID: 2525734 • Letter: C
Question
Citrus Company is considering a project that has estimated annual net cash flows of $29,820 for ten years and is estimated to cost $140,000. Citrus’s cost of capital is 12 percent.
Determine the net present value of the project. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Negative amount should be indicated by a minus sign. Round your final answer to 2 decimal places.)
Based on NPV, determine whether project is acceptable to Citrus.
Explanation / Answer
The following is the calculation of NPV:
present value of cash outflows - present value of cash inflows.
here,
present value of cash outflows = $140,000.
present value of cash inflows = $29,820 .* (PV factor 10 years, 12%)
PV factor 10 years , 12% = [1 - (1+r)^(-n) ] / r
here, r = 12% =>0.12, n = 10years
=> [ 1 - (1.12)^(-10)] / 0.12
=> [ 0.6780268/0.12]
=>5.65022.
present value of cash inflows = $29,820 * 5.65022
=>$168,489.56.
now,
net present value of the project = 168,489.56 - 140,000
=>$28,489.56.
2nd part:
Acceptable.
sine NPV is positive the project is acceptable to Citrus.