John (68) and Jane (66) are married with no children. Their income from salaries
ID: 2530166 • Letter: J
Question
John (68) and Jane (66) are married with no children. Their income from salaries is 60,000 and they had interest income on CDs of 5,000. They had deductions for adjusted gross income of $3,000 and itemized deductions of $12,000. Calculate their taxable income John (68) and Jane (66) are married with no children. Their income from salaries is 60,000 and they had interest income on CDs of 5,000. They had deductions for adjusted gross income of $3,000 and itemized deductions of $12,000. Calculate their taxable incomeExplanation / Answer
Total Income = 60000 + 5000 = $65,000
Total deductions = 3000 + 12000 = $15,000
Hence, Taxable Income (Married Taxpayers filing jointly) = 65000-15000= $50,000