Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Blossom Company purchases equipment on January 1, Year 1, at a cost of $250,000.

ID: 2531199 • Letter: B

Question

Blossom Company purchases equipment on January 1, Year 1, at a cost of $250,000. The asset is expected to have a service life of 6 years and a salvage value of $20,000 Compute the amount of depreciation for each of Years 1 and 2 using the straight-line depreciation method. Depreciation for Year 1 Depreciation for Year 2 s Compute the amount of depreciation for each of Years 1 and 2 using the sum-of-the-years'-digits method. Depreciation for Year1 Depreciation for Year 2 Compute the amount of depreciation for each of Years 1 and 2 using the double-declining-balance method. (Round answers to O decimal places, e.g. 45,892.) Depreciation for Year 1 s Depreciation for Year 2

Explanation / Answer

Depreciation under straight line method

= (Purchase cost – Salvage value) / Useful life

So, Depreciation for Year 1 = Depreciation for year 2

= ($250,000 - $20,000) / 6

= $38,333 each year

Depreciation under sum of years digits method = Depreciable base x Remaining useful life / Total useful life

Depreciable base = Purchase cost – Salvage value

= ($250,000 - $20,000)

= $230,000

Total useful life = n x (n + 1) / 2

Where, n = Number of years of useful life

= 6 x (6 + 1) / 2

= 21

So, depreciation for first year

= $230,000 x 6 / 21

= $ 65,714

Depreciation for second year

= $230,000 x 5 / 21

= $ 54,762

Depreciation rate under double declining balance method

= 1 / Useful life x 2

= 1 / 6 x 2

= 0.3333 or 33.33%

So, Depreciation under double declining balance method

= Book value at the beginning of the year x Depreciation rate

Year 1

= $250,000 x 33.33%

= $ 83,333

Book value at the beginning of second year

= Book value at the beginning of first year – Depreciation for first year

= $250,000 - $83,333

= $ 166,667

So, Depreciation for second year

= $166,667 x 33.33%

= $ 55,550