Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The comparative financial statements of Marshall Inc. are as follows. The market

ID: 2531322 • Letter: T

Question

The comparative financial statements of Marshall Inc. are as follows. The market price of Marshall Inc. common stock was $ 56 on December 31, 20Y2.



Required:

Determine the following measures for 20Y2, rounding to one decimal place, except for dollar amounts, which should be rounded to the nearest cent. Use the rounded answer of the requirement for subsequent requirement, if required. Assume 365 days a year.

Marshall Inc. Comparative Retained Earnings Statement For the Years Ended December 31, 20Y2 and 20Y1    20Y2    20Y1 Retained earnings, January 1 $ 1,568,100 $ 1,336,200 Net income 345,600 273,700 Total $ 1,830,100 $ 1,609,900 Dividends On preferred stock $ 11,200 $ 11,200 On common stock 30,600 30,600 Total dividends $ 41,800 $ 41,800 Retained earnings, December 31 $ 1,871,900 $ 1,568,100

Explanation / Answer

Answer 1.

Working Capital = Current assets - Current Liabilities
Working Capital = $1,368,712 - $441,520
Working Capital = $927,192

Answer 2.

Current Ratio = Current Assets / Current Liabilities
Current Ratio = $1,368,712 / $441,520
Current Ratio = 3.10

Answer 3.

Quick Ratio = (Current Assets - Inventories) / Current Liabilities
Quick Ratio = ($1,368,712 - $277,400) / $441,520
Quick Ratio = 2.47

Answer 4.

Average Accounts Receivable = ($365,000 + $343,100) / 2
Average Accounts Receivable = $354,050

Accounts Receivable Turnover = Sales / Average Accounts Receivable
Accounts Receivable Turnover = $1,841,060 / $354,050
Accounts Receivable Turnover = 5.20

Answer 5.

Number of days’ sales in receivable = 365 / Accounts Receivable Turnover
Number of days’ sales in receivable = 365 / 5.20
Number of days’ sales in receivable = 70.19 days

Answer 6.

Average Inventory = ($277,400 + $219,000) / 2
Average Inventory = $248,200

Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
Inventory Turnover = $744,600 / $248,200
Inventory Turnover = 3

Answer 7.

Number of days’ sales in inventory = 365 / Inventory Turnover
Number of days’ sales in inventory = 365 / 3
Number of days’ sales in inventory = 121.67