Merrill Corp. has the following information available about a potential capital
ID: 2531934 • Letter: M
Question
Merrill Corp. has the following information available about a potential capital investment:
Explanation / Answer
1.Calculate Projects Net Present Value at 10%
Depreciation = ($18,00,000 - $2,40,000) / 8 Years = $1,95,000
(Assumed that Depreciation is based on Straight Line Method)
Cash Flow = Annual Net Income + Depreciation
= $2,00,000 + $1,95,000
= $3,95,000
Net Present Value
= [$395000 x (PVAF 10%,8 Years) ] + [$240000 x (PVF 10%, 8Years]- $1800000
= [$395000 x 5.33493] + [$240000 x 0.46651] - $1800000
= $4,19,260 (Positive)
Net Present Value = $4,19,260
2.” Internal Rate of Return (IRR) is Grater than 10% “
3.Calculate Projects Net Present Value at 15%
= [$395000 x (PVAF 15%,8 Years) ] + [$240000 x (PVF 15%, 8Years]- $1800000
= [$395000 x 4.48732] + [$240000 x 0.3269] - $1800000
= $50947 (Positive)
Net Present Value = $50947