Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Merrill Corp. has the following information available about a potential capital

ID: 2533105 • Letter: M

Question

Merrill Corp. has the following information available about a potential capital investment: Initial investment Annual net income Expected life Salvage value Merrill's cost of capital $2,100,000 $ 200,000 8 years $210,000 10% Assume straight line depreciation method is used. 1. Calculate the project's net present value. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Do not round intermediate calculations. Round the final answer to nearest whole dollar.) Net Present Value

Explanation / Answer

Question 1). Solution :- Operating cash flow = Net income + Depreciation (Non cash expense).

= 200000 + (2100000 - 210000) / 8

= 200000 + 236250

= $ 436250.

Present value of cash inflow = Present value of operating cash flow + Present value of salvage value.

= 436250 * [ 1 - (1.10)-8 ] / 0.10 + 210000 / (1.10)8

= 436250 * [ 1 - 0.4665 ] / 0.10 + 210000 / 2.1436

= 436250 * 0.5335 / 0.10 + 210000 / 2.1436

= 2327393.75 + 97966.04

= $ 2425359.79

Present value of cash outflow = $ 2100000 (Given in the question)

Net present value (NPV) = 2425359.79 - 2100000.

= $ 325359.79 (approx).

Question 3). Solution :- Operating cash flow = Net income + Depreciation (Non cash expense).

= 200000 + (2100000 - 2100000) / 8

= $ 436250.

Present value of cash inflow = Present value of operating cash flow + Present value of salvage value.

= 436250 * [ 1 - (1.13)-8 ] / 0.13 + 2100000 / (1.13)8

= 436250 * [ 1 - 0.3762 ] / 0.13 + 210000 / 3.004

= 436250 * 0.6238 / 0.13 + 210000 / 3.004

= 436250 * 4.7985 + 210000 / 3.004

= 2093328.85 + 69906.79

= $ 2163235.64

Present value of cash outflow = $ 2100000 (Given in the question)

Net present value (NPV) = 2163235.64 - 2100000.

= $ 63235.64 (approx)

Conclusion :-

1). Net present value (When the discount rate is 10 %) $ 325359.79 (approx) 3). Net present value (When the discount rate is 13 %) $ 63235.64 (approx)