Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The following Information applies to the questions displayed below.j Nick\'s Nov

ID: 2534622 • Letter: T

Question

The following Information applies to the questions displayed below.j Nick's Novelties, Inc., Is considering the purchase of new electronic games to place In its amusement houses. The games would cost a total of $385,000, have an fifteen-year useful life, and have a total salvage value of $38,500. The company estimates that annual revenues and expenses assoclated with the games would be as follows Revenues $280,000 Less operating expenses: Commissions to amusement houses $80,000 Insurance Depreclation Malntenance 53,000 23,100 70,000 226,100 Net operating Income $ 53,900 value: 1.00 points Required 1a. Compute the pay back period associated with the new electronic games Payback Period Choose Numerator:Choose Denominator:Payback Period Payback period years 1b. Assume that Nick's Novelties, Inc., will not purchase new games unless they provide a payback period of five years or less. Would the company purchase the new games? O Yes 0

Explanation / Answer

Answer:

1

Net operating income

53900

Add noncash deduction for depreciation

23100

Annual net cash inflow

77000

The payback computation would be

payback period

Numirator

/

Denominator

=

Investment required

Annual net cash inflow

=

385,000

77000

=

5 year

payback period =5 year

1-a

Yes

Explanation

As the payback period is 5 years

2

Simple rate of return     

=Annual incremental net income/Initial investment

=53900/385000

=14%

Simple rate of return

14%

2-b

If Nick's Novelties, Inc., requires a simple rate of return of at least 12%, will the pinball machines be purchased?

Answer: Yes

Explanation

Yes, this machines would be purchased. The 14% return exceeds 12%

______________________________________________________________________

2

Saving

=Cost saved- Additional cost to new machine operated

=15000-7000

=8000

Depricaition

.=Cost/ life years

=57000/10

=$5700 depriation each year

Determine the value of the equipment after considering the salvage of old equipment as follows

=Cost -salvage value of old

=57000-24000

=$33,000

Initial investment=$33000

Now we will calculate the simple rate of return as under

Annual incremental net operating income

=8000-5700

=2300

simple rate of return

Simple rate of return

Numirator

/

Denominator

=

Annual incremental net
operating income

Intial Investment

=

2,300

33000

=

6.97%

simple rate of return=6.97%

Net operating income

53900

Add noncash deduction for depreciation

23100

Annual net cash inflow

77000