Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Merrill Corp. has the following information available about a potential capital

ID: 2534776 • Letter: M

Question

Merrill Corp. has the following information available about a potential capital investment: $2,400,000 $ 170,000 Initial investment Annual net income Expected life Salvage value Merrill's cost of capital 8 years $ 180,000 8% Assume straight line depreciation method is used Required 1. Calculate the project's net present value. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Do not round intermediate calculations. Round the final answer to nearest whole dollar.) Net Present Value 2. Without making any calculations, determine whether the internal rate of return (IRR) is more or less than 8 percent. 0 Less than 8 Percent Greater than 8 Percent 3. Calculate the net present value using a 10 percent discount rate. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of ent Value Annuity of $1) (Use appropriate factor(s) from the tables provided. Do not round intermediate calculations. Round the final answer to nearest whole dollar.) Net Present Value 4. Without making any calculations, determine whether the internal rate of return (IRR) is more or less than 10 percent. O More than 10 percent O Less than 10 percent O Equal to 10 percent

Explanation / Answer

Depreciation = ($2400000 – 180000) / 8 = $277500

Cash Flow = Net Income + Depreciation

                   = $170000 + 277500 = 447500

Net present value (NPV) at 8% = $2,68,858

= [ $447500 x (PVAF 8%,8 Years) + $180000 x (PVF 8%,8 Years) ] - $2400000

= [ $447500 x 5.7466 ] + [ $180000 x 0.5403 ] - $2400000

= $2,68,858

2.IRR Would be greater than 8%

3. Net present value (NPV) at 10% = $71,338

= [ $447500 x (PVAF 8%,8 Years) + $180000 x (PVF 8%,8 Years) ] - $2400000

= [ $447500 x 5.3349 ] + [ $180000 x 0.4665 ] - $2400000

= $ 71,338

4.IRR Will be more than 10%