Please use the following information for a company that makes and sell clocks fo
ID: 2535036 • Letter: P
Question
Please use the following information for a company that makes and sell clocks for problems below::
The actual number of clocks to be produced and sold 2,000
The standard quantity of 3 pounds of material per unit
The standard price of $5 per pound
The standard quantity of 2 hours of direct labor per unit
The standard rate of $10 per direct labor hour
Actual results:
Direct materials cost 3.5 pounds of material per unit costing $4 per pound
Direct labor cost 1.5 hours of direct labor per unit costing $16 per direct labor hour
Please calculate the direct materials price and quantity variances?
Please calculate the direct labor rate and efficiency variances?
Explanation / Answer
Direct materials price variance = 2000*3.5*(4-5)= $7000 Favorable Direct materials quantity variance = 5*(2000*3.5-2000*3)= $5000 Unfavorable Direct labor rate variance=2000*1.5*(16-10)= $18000 Unfavorable Direct labor efficiency variance=10*(2000*1.5-2000*2)= $10000 Favorable