Newport Corp. is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost
ID: 2536358 • Letter: N
Question
Newport Corp. is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost savings from the equipment would result in an annual increase in cash flow of $225,000. The equipment will have an initial cost of $932,000 and have a 6 year life. There is no salvage value for the equipment. If the hurdle rate is 10%, what is the approximate net present value? gnore income taxes. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor from the PV tables. Round your final answer to the nearest dollar amount.) 00 h iity o 3 O $932,000 O $47,942 O $979,942 O $310,667Explanation / Answer
Present value of annuity=Annuity[1-(1+interest rate)^-time period]/rate
=$225000[1-(1.1)^-6]/0.1
=$225000*4.3553
=$979942.5
NPV=Present value of inflows-Present value of outflows
=$979942.5-$932000
=$47942(Approx).