Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Mauro Products distributes a single product, a woven basket whose selling price

ID: 2540856 • Letter: M

Question

Mauro Products distributes a single product, a woven basket whose selling price is $14 and whose variable expense is $11.76 per unit. The company’s monthly fixed expense is $2,240.


      

Solve for the company’s break-even point in dollar sales using the equation method and the CM ratio.(Do not round intermediate calculations. Round "CM ratio percent" to nearest whole percent.)

      

      

Solve for the company’s break-even point in dollar sales using the formula method and the CM ratio. (Do not round intermediate calculations. Round "CM ratio percent" to nearest whole percent.)

     

Mauro Products distributes a single product, a woven basket whose selling price is $14 and whose variable expense is $11.76 per unit. The company’s monthly fixed expense is $2,240.

Explanation / Answer

Answer:- 1)-Breakeven units :-

Using equation method:-

px = vx + FC + Profit

Where,
p= price per unit,
x = number of units,
v= variable cost per unit

FC = Total fixed cost.

At break-even point the profit is zero therefore the CVP formula is simplified to:

px = vx + FC

Solving the above equation for x which equals break-even point in sales units:-

Break-even Sales units=x=FC/p-v

         

Break-even Sales units=x =$2240/$14 per unit-$11.76 per unit

                                             =$2240/$2.24 per unit =1000 units

2)-BEP in sales dollars =Price per unit*Break even sales units

=$14 per unit*1000 units = $14000

Contribution margin ratio= (Contribution margin per unit /Selling price per unit)*100

                                           =($2.24 per unit/$14 per unit)*100

                                           = 16%

3)-Using formula method:-

Break-even point in unit sales = Fixed cost/Contribution per unit

                                                       =2240/$2.24 per unit= 1000 units

                                                       

                                         

4)-Break even point sales in dollars = Fixed cost/Contribution margin ratio

                                                         =2240/16% =$14000

       

Contribution margin ratio= (Contribution margin per unit /Selling price per unit)*100

                                           =($2.24 per unit/$14 per unit)*100

                                           = 16%

Where:-

Contribution margin per unit=Selling price per unit-Variable cost per unit

=$14 per unit-$11.76 per unit

=$2.24 per unit

px = vx + FC + Profit