QUESTION 2 Revenue Recoanition (28 points plus 3 bonus points) In 2017, Chicago
ID: 2541810 • Letter: Q
Question
QUESTION 2 Revenue Recoanition (28 points plus 3 bonus points) In 2017, Chicago Construction began work on a three-year con struction p roject to build a new performing arts com plex (the "PAC"). Chicago uses the percentage-of-completion method of accounting. At the end of 2017, the company completed 25% of the project. The following financial aformation indicates the results to date for the PAC at the end of 2017: Actual Cost incurred in 2017 Construction in progress (as of 12/31/2017) Accounts Receivable from construction billings (as of 12/31/2017) $35 million $50 million $60 million Additional information: As of 12/31/2017, management's the estimate of total cost indicates that project will be profitable. Zero cash regarding the billings on the construc 2017. ction has been collected in. e journal entry to record revenue, cost of goods sold from the construction for the year 2017 and journal entry toExplanation / Answer
Percentage Completed = Actual Cost Incurred Till Date / Estimated Total Cost
==> 25% = 35 Million / Estimated Cost to Completion
==> Estimated Cost to Completion = 35 / 25% = $140 Million (2)
Same with Contract Price
==> Contract Price = billings / % of completion = 60/25% = $240 Million (3)
(4)
Construction in Progress $50 Millions
Accounts Receivable $60 Millions
a.)
Cost of Goods Sold A/c Dr $35 Millions
To Bank A/c $35 Millions
Accounts Receivable A/c Dr $60 Millions
To Revenue A/c $60 Millions
(5)
Year 2
Cost Incurred = $60 Million
Cost to Completion = $ 142.5 Millions
Contract Cost = 35 + 60 + 142.5 = $237.5 Millions
COGS to recognise = % completed * 237.5 Millions
e.)
Note Par Value = $100,000
Period = 6 months
Effective Interest Rate = 8% p.a
So present value = 100,000/1.04 = $96,153.85
Journal Entry
Notes Receivable A/c Dr $96,153.85
To Sales A/c $96,153.85
And on Dec 31
Notes Receivable A/c Dr $1,885.37
To Interest A/c $1,885.37
[On December 31, present value would be calculated for 3 months at 2% so 100,000/1.02 = 98,039.22
And it's principal is 96,153.85 and the interest income is $1,885.37]