Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Menlo Company distributes a single product. The company\'s sales and expenses fo

ID: 2542409 • Letter: M

Question

Menlo Company distributes a single product. The company's sales and expenses for last month follow Per Unit S 20 14 Total Sales Variable expenses $318,000 222,600 Contribution margin Fixed expenses 95,400 76,800 Net operating income $ 18,600 Required: 1. What is the montnly break-even point in unit sales and in dollar sales? Break-even point in unit sales Break-even point in sales dollars units 2. Without resorting to computations, what is the total contribution margin at the break-even point? 3-a. How many units would have to be sold each month to eam a target profit of $26,400? Use the formula method 3-b. Verify your answer by preparing a contribution format income statement at the target sales level. Menlo Company Contribution Income Statement Total Per unit 4. Refer to the original data. Compute the company's margin of safety in both dollar and percentage terms. Round your percentage answer to 2 decimal places i.e.1234 should be entered as 12.34). Margin of safety 5. What is the company's CM ratio? If monthly sales increase by $70,000 and there is no change in foxed expenses, by how much would you expect monthly net operating income to increase? CM ratio Net operating income increases by

Explanation / Answer

As per chegg guidelines when ther are more than 4 parts to the question then we have to answer first 4 parts 1)Calculation of break even point in unit sales and dollar sales Break even point= Fixed cost/ contribution per unit Break even point= 76800/6= 12800 units Break even point in unit sales is 12800 units Break even point in dollar sales= unit* selling price= 12800*20 Break even point in dollar sales= $256000 2)At break even point, there is no profit no loss and the contribution margin is equal to fixed cost. As fixed cost is $76800 so contribution margin will also be $76800 So contribution margin is $76800 3-a) Calculation of number of units: Number of units= (Fixed cost+ profit)/ contribution per unit                                             =(76800+26400)/6=17200 units Number of units= 17200 units 3-b) Contribution Format Income Statement Particulars Total Per unit Sales(17200*20) 3,44,000 20 Variable cost(17200*14) 2,40,800 14 Contribution margin(Sales - Variable Cost) 1,03,200 6 Fixed expenses 76,800 Net operating income 26,400 4)Calculation of margin of safety in dollar: Margin of safety in dollars= Total sales- break even point in dollars                                                      = 318000-256000= $62000 Margin of safety in dollars= $62000 Margin of safety in percentage= 62000/318000*100= 19.50% Margin of safety in percentage= 19.50