Break-Even Sales Under Present and Proposed Conditions Howard Industries Inc., o
ID: 2542944 • Letter: B
Question
Break-Even Sales Under Present and Proposed Conditions
Howard Industries Inc., operating at full capacity, sold 64,000 units at a price of $45 per unit during the current year. Its income statement is as follows:
The division of costs between variable and fixed is as follows:
Management is considering a plant expansion program for the following year that will permit an increase of $900,000 in yearly sales. The expansion will increase fixed costs by $212,500 but will not affect the relationship between sales and variable costs.
Required:
1. Determine the total fixed costs and the total variable costs for the current year.
2. Determine (a) the unit variable cost and (b) the unit contribution margin for the current year.
3. Compute the break-even sales (units) for the current year.
units
4. Compute the break-even sales (units) under the proposed program for the following year.
units
5. Determine the amount of sales (units) that would be necessary under the proposed program to realize the $692,500 of income from operations that was earned in the current year.
units
6. Determine the maximum income from operations possible with the expanded plant.
$
7. If the proposal is accepted and sales remain at the current level, what will the income or loss from operations be for the following year?
$
8. Based on the data given, would you recommend accepting the proposal?
In favor of the proposal because of the reduction in break-even point.
In favor of the proposal because of the possibility of increasing income from operations.
In favor of the proposal because of the increase in break-even point.
Reject the proposal because if future sales remain at the current level, the income from operations will increase.
Reject the proposal because the sales necessary to maintain the current income from operations would be below the current year sales.
Choose the correct answer.
Explanation / Answer
(1) Cost o goods sold = 1400000x25%= 358000
Selling expense = 400,000x40%= 160000
Administrative expense= 387500x20%= 77500
Total fixed cost = 587500
Cost of goods sold = 1400000x75%= 1050000
Selling expense = 400,000x60%= 240000
Administrative expense= 387500x80%= 310000
Total variable cost = 1600000
(2) Unit variable cost ratio = 1600000/2880000 =.55 or 55%
a. Unit variable cost = 45x 55% = 25
Unit contribution margin ratio = 100% - 55% = 45%
b. Unit contribution margin = 45 x 45% = 20
3. Compute the break-even sales (units) for the current year = 587500 / 20 = 29375
4. Compute the break-even sales (units) under the proposed program for the following year.
= (587500 +212500) / 20 = 40000
5. Determine the amount of sales (units) that would be necessary under the proposed program to realize the $692,500 of income from operations that was earned in the current year.
sales with proposed sales = (587500+212500+692500) / 20 = 74625 units
6. Determine the maximum income from operations possible with the expanded plant.
= (2880000+900000) x 60% - (587500 + 212500)
= 3780000x 60% - 800000
= 2268000 - 800000
= 1468000
7. If the proposal is accepted and sales remain at the current level, what will the income or loss from operations be for the following year.
= (2880000x60%) - 800000
= 1728000 - 800000
= 928000