Exercise 6-6 Examining Cost Behaviour and Contribution Margin (LO1 - CC1, 3; LO2
ID: 2544914 • Letter: E
Question
Exercise 6-6 Examining Cost Behaviour and Contribution Margin (LO1 - CC1, 3; LO2 - CC7; LO3 - CC12) Bikes Manufacturing produces and sells children's bikes at an average price of $80. Its costs are as follows: direct materials, $14, direct labour, $8; variable overhead, $3; sales commission, 10% of price. Its fixed monthly costs are $42,000 Required 1. Using the above cost data, set up a monthly cost equation. Y= 2. What is the company's contribution margin percentage? (Round your answer to 2 decimal places.) Contribution marginExplanation / Answer
Variable cost is a cost that varied with level of output. fixed cost that remain same irrespective of level of output
sales commission :80*10% = 8
Variable cost :14 direct material +8 direct labor +3 variable overhead +8 sales commission
= $ 33 per unit
1)Y = fixed cost +(variable cost per unit *units sold)
= 42000 + (33*x)
= 42000+ 33x
2)Contribution margin ratio = (price -variable cost /price
=(80- 33)/80
= 47/80
=.5875 or 58.75%