Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Exercise 6-11 Suppose this information is available for PepsiCo, Inc. for 2015,

ID: 2546115 • Letter: E

Question

Exercise 6-11 Suppose this information is available for PepsiCo, Inc. for 2015, 2016, and 2017 2015 2016 $2,300 2,300 2,700 2,500 17,746 20,428 19,777 39,771 42,885 43,668 2017 (in millions) Beginning inventory Ending inventory Cost of goods sold Sales revenue $1,900 $2,700 Calculate the inventory turnover for PepsiCo, Inc. for 2015, 2016, and 2017. (Round inventory t 2015 2016 2017 Inventory turnover times times times LINK TO TEXT Calculate the days in inventory for PepsiCo, Inc. for 2015, 2016, and 2017. (Round days in invento 2015 2016 2017 Days in inventory days days days LINK TO TEXT

Explanation / Answer

                 y- 2015

            y- 2016

            y-2017

Beginning inventory

      $1,900

          $2,300

            $2,700

Ending inventory

      $2,300

          $2,700

            $2,500

Cost of goods sold

      $17,746

          $20,428

            $19,777

Sales revenue

     $39,771

          $42,885

            $43,668

Average inventory = (beg.inv+end,inv)/2

      $2,100

           $2,500

           $2,600

1) inventory turnover ratio

    =17,746/2,100

      =20,428/2,500

        =19,777/2,600

          = cost of goods sold/average inventory

   Inventory turnover ratio

=8.45 times

=8.17 times

=7.60 times

2)Days in inventory

= 365/8.45

= 365/8.17

   =365/7.60

         = 365/inventory turnover

      Days in inventory

    = 43 days

    = 44.6 days

    = 48 days

3) Gross profit rate

(39,771-17,746)/39,771

(42,885-20,428)/42,885

(43,668-19,777)/43,668

   = (sales-cost of goods sold)/sales

       Gross profit rate

   = 55%

= 52.3%

= 54.71%

                 y- 2015

            y- 2016

            y-2017

Beginning inventory

      $1,900

          $2,300

            $2,700

Ending inventory

      $2,300

          $2,700

            $2,500

Cost of goods sold

      $17,746

          $20,428

            $19,777

Sales revenue

     $39,771

          $42,885

            $43,668

Average inventory = (beg.inv+end,inv)/2

      $2,100

           $2,500

           $2,600

1) inventory turnover ratio

    =17,746/2,100

      =20,428/2,500

        =19,777/2,600

          = cost of goods sold/average inventory

   Inventory turnover ratio

=8.45 times

=8.17 times

=7.60 times

2)Days in inventory

= 365/8.45

= 365/8.17

   =365/7.60

         = 365/inventory turnover

      Days in inventory

    = 43 days

    = 44.6 days

    = 48 days

3) Gross profit rate

(39,771-17,746)/39,771

(42,885-20,428)/42,885

(43,668-19,777)/43,668

   = (sales-cost of goods sold)/sales

       Gross profit rate

   = 55%

= 52.3%

= 54.71%