Tom and Gail form Owl Corporation with the following consideration: A) Gail is c
ID: 2547331 • Letter: T
Question
Tom and Gail form Owl Corporation with the following consideration:
A) Gail is considering an alternative to the plan as presented above. She is considering selling the inventory to an unrelated third party for $50,000 in the current year instead of contributing it to Owl. After the sale, she will transfer the $50,000 sales proceeds along with the equipment and patentable invention to Owl for 60 shares of Owl stock. Whether or not she pursues the alternative, she plans to sell her Owl stock in six years for an anticipated sales price of $700,000. In present value terms and assuming she later sells her Owl stock, determine the tax cost of
(1) contributing the property as originally planned
(2) pursuing the alternative she has identified. Referring to Appendix F, assume a discount rate of 6%. Further, assume Gail’s marginal income tax rate is 28% and her capital gains rate is 15%.
Consideration Transferred Fair Market Nuber of Basis to Transferor Value Shares Issued From Tom Cash $ 50,000 240,000 $50,000 350,000 Installment note 40 From Gail Inventory Equipment Patentable invention 125,000 15,000 50,000 250,000 300,000 60Explanation / Answer
2. Alternative plan (in thousand)
Capital loss on sale of inventory = 60 - 50= 10
Book value of assets cotributed = 50+240+60+125+15= 490
Total no. Of shares= 100
Cost of share acquired by gail= 60 x 490/100=294
Sale consideration= 700
Capital gain on sale of share =700 - 294 = 406
Net gain = 406 -10= 396
Tax @ 15% = 396 x 15%. = 59.4
Present Value at pvf .7094= 60.90 x 0.7094= 42.13
1. Originally contributing (in thousand)
Book value of assets cotributed = 60+240+60+125+15= 500
Total no. Of shares= 100
Cost of share acquired by gail= 60 x 500/100=300
Sale consideration= 700
Capital gain= 700 - 300 = 400
Tax @ 15% = 400x 15%. = 60
Present Value at pvf .7094= 60 x 0.7094= 42.564