Dixboro Company manufactures one product and accounts for costs using a job cost
ID: 2547925 • Letter: D
Question
Dixboro Company manufactures one product and accounts for costs using a job cost system. You have obtained the following information from the corporation’s books and records for the fiscal year ended May 31, year 1:
Total manufacturing cost during the year was $17,500,000 based on actual direct material, actual direct labor, and applied manufacturing overhead.
Manufacturing overhead was applied to work in process at 150 percent (1.5 times) direct labor dollars. Applied manufacturing overhead for the year was 30 percent of the total manufacturing cost during the year.
Required:
Compute actual direct material used, actual direct labor, and applied manufacturing overhead. (Hint: The total of these costs is $17,500,000.) (Round intermediate calculations in to 2 decimal places.)
direct material used-
actual direct labor-
applied manufacturing overhead.-
Explanation / Answer
Applied overhead = 17500000*30% = 5250000
Actual direct labour = 5250000*100/150 =3500000
Direct material used = (17500000-3500000-5250000) = 8750000