Mauro Products distributes a single product, a woven basket whose selling price
ID: 2548467 • Letter: M
Question
Mauro Products distributes a single product, a woven basket whose selling price is $22 per unit and whose variable expense is $18 per unit. The company's monthly fixed expense is $4,400. Required 1. Calculate the company's break-even point in unit sales. 2. Calculate the company's break-even point in dollar sales. (Do not round intermediate calculations.) 3. If the company's fixed expenses increase by $600, what would become the new break-even point in unit sales? In dollar sales? (Do not round intermediate calculations.) 1. Break-even point in unit sales 2. Break-even point in dollar sales 3. Break-even point in unit sales baskets baskets Break-even point in dollar salesExplanation / Answer
1.Contribution margin=Sales-VC
=(22-18)=$4
Hence breakeven point=Fixed cost/Contribution margin
=(4400/4)=1100 baskets
2.Breakeven=(1100*22)=$24200
3.New breakeven=(4400+600)/4=1250 units
4.Breakeven value=(1250*22)=$27500.