CraftMade Company expects to produce 28,000 total units during the current perio
ID: 2550980 • Letter: C
Question
CraftMade Company expects to produce 28,000 total units during the current period. The costs and cost drivers associated with four activity cost pools are given below:
Production of 2,000 units of an auto towing tool required 600 labor hours, 12 setups, and consumed 30 % of the product sustaining activities. How much total overhead cost will be allocated to this product if the company allocates overhead on the basis of a single overhead allocation rate based on direct labor hours?
Explanation / Answer
Total overheads = 60,000+28,000+21,000+168,000
= $277,000
Allocation rate based on direct labor hours = total overhead/labor hours
= 277,000/5,000
= $55.40 per labor hour.
For the production of auto towing tool 600 labor hours are required.
Thus alloctaed overhead cost = $55.4*600
= $33,240