Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Problem 8-5 Various CVP Questions: Break-Even Point: Cost Structure; Target Sale

ID: 2554208 • Letter: P

Question

Problem 8-5 Various CVP Questions: Break-Even Point: Cost Structure; Target Sales (LO1-CC2,3: LO2-CC5, 6,7,10) Tyrene Products manufactures recreational equipment. One of the company's products, a skateboard, sells for $30. The skateboards are manufactured in an antiquated plant that relies heavily on direct labour workers. Thus, variable costs are high, totaling S 18.00 per skateboard, of which 60% is direct abour cost. Over the past year the company sold 51,000 skateboards, with the following operating results Sales (51,000 skateboards) Variable expenses $1,530,000 918,000 Contribution margin Fixed expenses 612,000 492,000 Net operating income $120,000 Management is anxious to maintain and perhaps even improve its present level of income from the skateboards Required: 1a. Compute the CM ratio and the break-even point in skateboards. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to the nearest whole number.) Contribution margin Unit sales to break-even point skateboards

Explanation / Answer

1)1a)contribution margin ratio =contribution /sales

         = 612000/1530000

         = .40 or 40%

contribution per unit = 612000/51000=$12

BEP (units) = Fixed cost /contribution per unit

    = 492000 /12

    = 41000 skateboards

1b)Degree of operating leverage =contribution /net operating income

           = 612000/120000

             = 5.1

2)Increase in variable cost by $ 2.4 ,will decrease unit contribution margin to 12-2.4 = $ 9.6

CM ratio : 9.6/30 = .32 or 32%

BEP =492000/9.6

   = 51250

3Number of skateboards : [Fixed cost+operating income last year ]/contribution per unit

           =[492000+120000]/9.6

        = 63750 skateboards

4)Variable cost (new) =existing variable cost+ increase in labor cost

                = 18+2.4

             = 20.4

**Existing variable cost =918000/51000=18

Price to achieve same contribution margin ratio as of last year = New variable cost /(1-last year CM ratio)

                  = 20.4 /(1-.40)

                 = 20.4 /.60

                 = $ 34 per skateboards