Problem 10A-8 Applying Overhead: Overhead Variances [L010-3, LO10-4] Lane Compan
ID: 2554915 • Letter: P
Question
Problem 10A-8 Applying Overhead: Overhead Variances [L010-3, LO10-4] Lane Company manufactures a single product and applies overhead cost to that product using standard direct labor-hours. The budgeted variable manufacturing overhead is $4.60 per direct labor-hour and the budgeted fixed manufacturing overhead is $1,935,000 per year. The standard quantity of materials is 4 pounds per unit and the standard cost is $9.50 per pound. The standard direct labor-hours per unit is 1.5 hours and the standard labor rate is $13.30 per hour. The company planned to operate at a denominator activity level of 225,000 direct labor-hours and to produce 150,000 units of product during the most recent year. Actual activity and costs for the year were as follows: Actual number of units produced Actual direct labor-hours worked Actual variable manufacturing overhead cost incurred 789,75e Actual fixed manufacturing overhead cost incurred $2,947,500e 180,000 292,500 Required 1. Compute the predetermined overhead rate for the year. Break the rate down into variable and fixed elements. 2. Prepare a standard cost card for the company's product. 3a. Compute the standard direct labor-hours allowed for the year's production. 3b. Complete the following Manufacturing Overhead T-account for the year. 4. Determine the reason for any underapplied or overapplied overhead for the year by computing the variable overhead rate and efficiency variances and the fixed overhead budget and volume variances.Explanation / Answer
Solution 1:
Solution 2:
Solution 3a:
Actual number of unit produced = 180000
Standard direct labor hours allowed for year production = 180000*1.50 = 270000
Soution 3b:
Solution 4:
Reason of overapplied overhead:
Variable overhead rate variance = (SR - AR) * AH = ($4.60 - $2.70) * $292500 = $555,750F
Variable overhead efficiency variance = (SH - AH)*SR = (270000 - 292500)*$4.60 = $103500 U
Fixed overhead budget variance = Actual fixed overhead - Budgeted overhead = $2,047,500 - $1,935,000 = $112,500 U
Fixed overhead volume variance = Budget fixed overhead - fixed overhead applied = $1,935,000 - (292500*$8.60) = $580,500F
Computation of Predetermined overhead rate - Lane Company Particulars Amount Budgeted variable manufacturing overhead ($4.60 * 225000) $1,035,000.00 Budgeted fixed manufacturing overhead $1,935,000.00 Total Manufacturing overhead $2,970,000.00 Budgeted direct labor hours $225,000.00 Predetermined overhead rate $13.20 Variable overhead rate (Per direct labor hour) $4.60 Fixed manufacturing overhead rate (per direct labor hour) $8.60