Problem 18-2A Jorge Company bottles and distributes B-Lite, a diet soft drink. T
ID: 2555143 • Letter: P
Question
Problem 18-2A Jorge Company bottles and distributes B-Lite, a diet soft drink. The beverage is sold for 50 cents per 16-ounce bottle to retailers, who charge customers 75 cents per bottle For the year 2017, management estimates the following revenues and costs. Sales Direct materials Direct labor Manufacturing overhead-variable Manufacturing overhead-fixed $50,000 50,000 36,000 54,000 $1,840,000 Selling expenses-variable 440,000 Selling expenses-fixed 320,000 Administrative expenses-variable 350,000 Administrative expenses-fixed 498,000Explanation / Answer
Dear Student Thank you for using Chegg Please find below the answer Statementshowing Computations Paticulars Amount Sales 1,840,000.00 Variable costs: Direct Materials 440,000.00 Direct Labour 320,000.00 Variable manufacturing overhead 350,000.00 Variable selling expenses 50,000.00 Variable admin expenses 36,000.00 Total Variable costs 1,196,000.00 Contribution = Sales - VC 644,000.00 Fixed costs Fixed manufacturing overhead 498,000.00 Fixed selling expenses 50,000.00 Fixed admin expenses 54,000.00 Total fixed costs 602,000.00 Income= 644000 - 602000 42,000.00 No of Bottles sold = 1840,000/.50 3,680,000.00 Variable cost per bottle = 1196,000/3680,000 0.33 CM Ratio = 644000/1840,000 35.00% BEP in $ = 602000/35% 1,720,000.00 BEP in units = 1720,000/.50 3,440,000.00 MOS = (1840,000-1720,000)/1840,000 6.52% Required income 64,750.00 Fixed costs 602,000.00 Desired contribution 666,750.00 Required sales $ = 666,750/35% 1,905,000.00