The selected answer is not exactly the correct one. Suppose Cook Pro manufacture
ID: 2555698 • Letter: T
Question
The selected answer is not exactly the correct one.
Suppose Cook Pro manufactures cast iron skillets. One model is a 10-inch skillet that sells for $24. Cook Pro projects sales of 525 10-inch skillets per month. The production costs are $7 per skillet for direct materials, $4 per skillet for direct labor, and $6 per skillet for manufacturing overhead. Cook Pro has 35 10-inch skillets in inventory at the beginning of July but wants to have an ending inventory equal to 20% of the next month's sales. Selling and administrative expenses for this product line are $1,800 per month. How many 10-inch skillets should Cook Pro produce in July? OA. 525 skillets OB. 665 skillets O C. 595 skillets ?D. 630 skilletsExplanation / Answer
Sales each month = 525 units
Beginning inventory = 35
Ending inventory = 525*20% = 105
Production in units in July = Sales in July + Ending inventory - Beginning inventory
= 525 + 105 - 35
= 595