The selected answer is not exactly the correct one. Suppose Merrimack sells 2,00
ID: 2555708 • Letter: T
Question
The selected answer is not exactly the correct one.
Suppose Merrimack sells 2,000 hardcover books per day at an average price of $30. Assume that Merrimack's cost for the books is 65% of the selling price it charges retail customers. Merrimack has no beginning inventory, but t wants to have a three-day supply of ending inventory. Assume that selling and administrative expenses are $6,000 per day. Compute Merrimack's budgeted sales for the next (seven-day) week. O A. $273,000 B. $810,000 O C. $462,000 O D. $420,000Explanation / Answer
budgeted sales = per day sale * 7 days in a week * average price
= 2000*7*30
=$420,000 answer
budgeted sales = per day sale * 7 days in a week * average price
= 2000*7*30
=$420,000 answer