Massey Corporation uses a process cost system and the weighted-average cost flow
ID: 2557486 • Letter: M
Question
Massey Corporation uses a process cost system and the weighted-average cost flow assumption. Production begins in the Fabricating Department where materials are added at the beginning of the process and conversion costs are incurred uniformly throughout the process. On March 1, the beginning work in process inventory consisted of 20,000 units which were 60% complete and had a cost of $125,000, $95,000 of which were materials costs. During March, the following occurred: Materials added $230,000 Conversion costs incurred $129,000 Units completed and transferred out in March 50,000 Units in ending work in process March 31 (20% complete) 15,000 Instructions Answer the following questions and show the computations that support your answers.
What are the equivalent units of production for materials and conversion costs in the Fabricating Department for the month of March? What are the costs assigned to the ending work in process inventory on March 31? What are the costs assigned to units completed and transferred out during March?
Explanation / Answer
Equivalent unit of material = 50000+(15000*100%) = 65000 units
Equivalent unit of conversion = 50000+(15000*20%) = 53000 unit
Cost per equivalent unit of material = (95000+230000)/65000 = 5 per equivalent unit
Cost per equivalent unit of conversion = (30000+129000)/53000 = 3 per equivalent unit
Cost assigned to the ending work in process = (15000*5+3000*3) = 84000
Cost assigned to units completed and transferred out = (8*50000) = 400000