Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Highland Company produces a lightweight backpack that is popular with college st

ID: 2558971 • Letter: H

Question

Highland Company produces a lightweight backpack that is popular with college students. Standard variable costs relating to a single backpack are given below Standard Quantity or Hours Standard Price or Rate Standarod Cost s 2 Direct materials Direct labor $4.00 per yard Variable manufacturing overhead Total standard coat per unit per direat S 2 labor-hour $ 2 Overhead is applied to production on the basis of direct labor-hours. During March, 700 backpack? were manufactured and sold. Selected information relating to the month's production is given below Variable Materials Used Direct Manufacturing Labor Overhead $2,100 $4, 032 Total standard cost allowed Actual costs ineurred Materiale price variance Materiala quantity variance Labor rate variance Labor effieiency variance Variable overhead rate variance Variable overhead efficiency variance 11,200$10,50 $ 8,925 700 For the month's production.

Explanation / Answer

1) standard cost of a single backpack is $34

total standard cost = standard direct material + direct labor + varaible manufacturing overhead / total number of backpack produced

= $11200 + $10500 + $2100 / 700 = $34.

2) Actual cost per backpack is $33.66

The difference between standard and actual cost per backpack is $0.34 favourable

so the actual cost is less than standard cost = $34 - $0.34 = $33.66

3) Standard yard of material required per backpack

total cost of material to produce 700 backpack = $11200

cost of material to produce per backpack = $11200 / 700 = $16

standard price per yard = $4

so, the standard yard required for per backpack = $16 / $4 = 4 yard

4) Material price variance = Actual quantity (standard price - actual price)

actual quantity = ?

standard price = $4 per yard

actual price = ?

to find actual quantity:

material quantity variance = standard price (actual quantity - standard quantity)

in this problem the material quantity varience is $700 U

standard price = $4

standard quantity = 4 yard * 700 backpack = 2800 yards

$700U = $4 (actual quantity - 2800)

$700U = $11200 - $4AQ

$4AQ = $11200+$700

$4AQ = $11900

AQ = $11900 / $4

Actual Quantity = 2975 yards

actual price per yard = $8925 / 2975

= $3

Material price varience = 2975 ($4 - $3)

= $2975 favorable

5) standard direct labor rate per hour

standard direct labor cost = $10500

total direct labor = variable manufacturing cost / rate per direct labor

= $2100 / $2

= 1050 hours

standard direct labor rate per hour = $10500 / 1050

= $10

6) labor rate varience = Actual Hour (standard rate - actual rate)

= 1050 ($10 - $10.1)

= $105 unfavourable

labor efficiency varience = standard rate (actual hour - standard hour)

= $10 (1050-1050)

= $0 (the actual and standard hour are same, so there is no varience )

7) variable overhead rate varience = actual hour (standard rate - actual rate)

= 1050 ($2 - $3.84)

= $1932 unfavorable

actual rate = $4032 / 1050

= $3.84

Variable over head efficiency varience = standard rate(actual hour - standard hour)

= $2 (1050 - 1050)

= $0