Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Newport Corp. is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost

ID: 2559714 • Letter: N

Question

Newport Corp. is considering the purchase of a new piece of equipment. The cost savings from the equipment would result in an annual increase in cash flow of $200,000. The equipment will have an initial cost of $825,000 and have a 6 year life. There is no salvage value for the equipment. If the hurdle rate is 11%, what is the approximate net present value? Ignore income taxes. (Future Value of $1, Present Value of $1, Future Value Annuity of $1, Present Value Annuity of $1.) (Use appropriate factor from the PV tables. Round your final answer to the nearest dollar amount.)

$846,100

$275,000

$21,100

$825,000

Explanation / Answer

Present Value factor

= 1 / (1 + r) ^ n

Where,

r = Rate of interest = 11% or 0.11

n = Years 1 to 6

So, PV Factor for year 2

= 1 / (1.11 ^ 2)

= 1 / 1.2321

= 0.811622

Similarly, other calculations are shown in the following table

So, the net present value is $21,100 and option C is the correct option

Calculations Years 0 1 2 3 4 5 6 A Cash flows       (825,000)      200,000      200,000      200,000      200,000      200,000      200,000 B PV Factor       1.000000    0.900901    0.811622    0.731191    0.658731    0.593451    0.534641 C = A x B Present Value       (825,000)      180,180      162,324      146,238      131,746      118,690      106,928 D = Sum C Net Present Value            21,100