Assume the zero-coupon yields on default-free securities are as summarized in th
ID: 2562825 • Letter: A
Question
Assume the zero-coupon yields on default-free securities are as summarized in the following table:
Maturity
1 year
2 years
3 years
4 years
5 years
Zero-Coupon Yields
3.00%
3.60%
4.00%
4.30%
4.60%
Consider a four-year, default-free security with annual coupon payments and a face value of $1,000 that is issued at par. What is the coupon rate of this bond?
The par coupon rate is________.
(Round to two decimal places.)
Maturity
1 year
2 years
3 years
4 years
5 years
Zero-Coupon Yields
3.00%
3.60%
4.00%
4.30%
4.60%
Explanation / Answer
Let the annual coupon amount be P
Price of bond = Present value of coupon payments + Present value of face value of bond
Present value of annual coupon payments = P/1.03 + P/1.0362 + P/1.043 + P/1.0434 = P*3.63659
Present value of face value of bond = $1,000/1.0434 = $845.01
Price of bond = $1,000 = P*3.63659 + $845.01
P*3.63659 = $1,000 - $845,.01 = $154.99
P = $154.99/3.63659 = $42.62
Annual coupon amount = $42.62
Coupon rate = $42.62/$1,000 = 0.0426 = 4.26%