Cost-Volume-Profit Relationships connect Al appli PROBLEM 5-19 Break-Even Analys
ID: 2563763 • Letter: C
Question
Cost-Volume-Profit Relationships connect Al appli PROBLEM 5-19 Break-Even Analysis: Pricing ILo5-1. Los-4, LOS-51 cable problems are available with McGraw-Hill's Connect Accounting a introduced a new product last year for which it is trying to find an optimal sell- that the company can increase sales by 5,000 units for each he selling price. The company's present selling price is $70 per unit, and variable e are Si0 per unit. Fixed expenses are s540,000 per year. The present annual sales volume S2 Cat the S70 selling price) is 15,000 units. Required: I. What is the present yearly net operating income or loss? 2. What is the present break-even point in unit sales and in dollar sales? 3. Assuming that the marketing studies are correct, what is the maximum annual profit that the company can earn? At how many units and at what selling price per unit would the company generate this profit?Explanation / Answer
Minden Company
Contribution margin income statement
Unit price
Total
Sales 15,000 units
$70
$1,050,000
Less: Variable costs
$40
$600,000
Contribution margin
$30
$450,000
Fixed Expenses
$540,000
Net operating loss
($90,000)
Break-even point in unit sales –
= fixed cost/contribution margin per unit
Fixed cost = $540,000
Contribution margin per unit = $30
Unit sales break-even point = $540,000/$30 = 18,000 units
Break-even point in sales dollars –
= fixed cost/contribution margin ratio
Contribution margin ratio = (Contribution margin/ sales price) x 100 = 42.9%
Break-even point in dollar sales = $540,000/42.9% = $1,260,000
Assume the multiple of units increased is n
Hence total desired units = 15,000 + (5,000 x n)
Sales revenue = number of units x ($70 – ( n x2))
Cost = (number of units x $40) + $540,000
Assuming n = 2,
Total desired units = 25,000 units
Sales revenue = 25,000 x $66 = $1,650,000
Cost = (25,000 x$40) + $540,000 = $1,540,000
Profit /(loss) = revenue – total cost
= $1,650,000 – 640,000 = $110,000
Assuming n = 3
Units = 15,000 + (5,000 x 3) = 30,000
Revenue = 30,000 x 64 =$1,920,000
Costs = 30,000 x $40 + 540,000 = $1,740,000
Profit = 1,920,000 – $1,740,000 = $180,000
Assuming n = 4
Units = 35,000
Revenue = 35,000 x $62 = $2,170,000
Cost = 35,000 x $40 + 540,000 = $1,940,000
Profit = $230,000
Assuming n = 5
Units = 40,000
Revenue = 40,000 x$60 = $2,400,000
Costs = 40,000 x $40 + $540,000 = $2,140,000
Profit = $2,400,000 - $2,140,000 = $260,000
Assuming n = 6
Units = 45,000
Revenue = 45,000 x $58 = $2,610,000
Costs = 45,000 x $40 + $540,000 = $2,340,000
Profit = $2,610,000 - $2,340,000 = $270,000
Assuming n = 7
Units = 50,000
Revenue = 50,000 x $56 = $280,000
Costs = 50,000 x $40 + 540,000 = $2,540,000
Profit = $260,000
Since profits are decreasing at this level, and the maximum profit of $270,000 is at 45,000 units and selling price of $58, the desired level of activity is 45,000 units at a selling price of $58 per unit.
Contribution margin income statement
Unit price
Total
Sales 15,000 units
$70
$1,050,000
Less: Variable costs
$40
$600,000
Contribution margin
$30
$450,000
Fixed Expenses
$540,000
Net operating loss
($90,000)