Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Blue Gum Ltd uses a standard costing system. The firm estimates that it will ope

ID: 2565253 • Letter: B

Question

Blue Gum Ltd uses a standard costing system. The firm estimates that it will operate its manufacturing facilities at 149,000 machine hours for the year. The estimate for total budgeted overhead is $987,000. The standard variable overhead rate is estimated to be $4.0 per machine hour or $12 per unit. The actual data for the year are presented below:

Actual units produced

267,000

Actual machine hours

365,000

Actual variable overhead

900,000

Actual fixed overhead

449,000

Calculate and enter the amount of fixed overhead volume variance in the answer space below: (Show negative sign in front of input if the variance is favourable)

Actual units produced

267,000

Actual machine hours

365,000

Actual variable overhead

900,000

Actual fixed overhead

449,000

Explanation / Answer

Fixed overhead volume variance is calculated by subtracting the Budgeted Fixed Overhead from Applied Fixed Overhead.

Fixed Overhead Volume Variance = Applied Fixed Overhead - Budgeted Fixed Overhead.

Applied Fixed Overhead = Standard Fixed Overhead Rate × Standard Hours Allowed for actual units produced

Calculation of Budgeted Fixed Overhead

Budgeted Time for producing a unit = Variable Overhead per unit / Staandard Variable rate per machine hour

= $12 / $4 = 3 hours

Total Variable Budgeted Overheads = 149,000 hours x $4 per machine hour = $596,000

Fixed Budgeted Overheads = Total 'budgeted overheads - Variable budgeted overheads

= $987,000 - $596,000 = $391,000

Fixed Budgeted Overhead rate per machine hour = $391,000 / 149,000 machine hours

= $2.62416 per machine hour

Standard Machine hours required for producing actual units = Budgeted Time for producing a unit x Actual units produced

= 3 hours x 267,000 units = 801,000 hours

Applied Fixed Overhead = Standard Fixed Overhead Rate × Standard Hours Allowed for actual units produced

= $2.62416 per machine hour x 801,000 = $2,101,952.16

Fixed Overhead Volume Variance = Applied Fixed Overhead - Budgeted Fixed Overhead.

= $2,101,952.16 - $391,000 = -1,710,952.16

The same can be calculated by considering the number of units produced instead of machine hours.

Therefore, there is favorable fixed overhead volume variance of $1,710,952.16