Menlo Company distributes a single product. The company\'s sales and expenses fo
ID: 2566054 • Letter: M
Question
Menlo Company distributes a single product. The company's sales and expenses for last month follow: Sales Variable expenses Contribution Margin Fixed expenses Net Operating Income $450,000 180,000 $270,000 216,000 $54,000 $30 12 $18 Required.: 1. 2. What is the monthly break-even point in unit sales and in dollar sales? Without resorting to computations, what is the contribution margin at the break-even 3. 4. 5. How many units would have to be sold each month to earn a target profit of $90,000? Use the formula / contribution method? Refer to the orginal data. Compute the company's margin of safety in both dollars and percentage terms. What is the company's CM ratioExplanation / Answer
1) Break even point = Fixed cost/contribution margin per unit
= 216000/18
Break even point = 12000 units
Break even sales = 12000*30 = $360000
2) Contribution margin at break even = 12000*18 = 216000
3) Required unit = Fixed cost+target profit/contribution margin per unit
= (216000+90000)/18
Required unit = 17000 unit
4) Margin of safety dollars = Actual sales-break even sales= (450000-360000)=90000
Margin of safety percentage = (450000-360000)/450000 = 20%
5) CM ratio = 18*100/30 = 60%