Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Check my work 9 Ferris Company began 2018 with 7,000 units of its principal prod

ID: 2568456 • Letter: C

Question

Check my work 9 Ferris Company began 2018 with 7,000 units of its principal product. The cost of each unit is $6. Merchandise transactions for the month of January 2018 are as follows 0.5 points Purchases Date of Purchase Jan. 1 Jan. 18 Units 6,000 7,000 13,000 Unit Cost Total Cost $42,000 56,000 98,000 Skipped Totals Includes purchase price and cost of freight. eBook Date of Sale Jan. 5 Jan. 12 Jan. 20 Units 3,000 1,000 Print Total 8,000 References 2,000 units were on hand at the end of the month. Required Calculate January's ending inventory and cost of goods sold for the month using each of the following alternatives 1. FIFO, periodic system. 2. LIFO, periodic system. 3. LIFO, perpetual system. 4. Average cost, periodic system. 5. Average cost, perpetual system

Explanation / Answer

Cost of goods available for sale:

Beginning inventory 7000 units * $6 $42000

Purchases 6000 units * $7 $42000

Purchases 7000 units * $8 $56000

20000 units $140000

Average cost per unit = $140000 / 20000 units

= $7

Periodic inventory: FIFO

Cost of goods sold:

7000 units * $6 = $42000

1000 units * $7 = $7000

$49000

Ending inventory:

5000 units * $7 = $35000

7000 units * $8 = $56000

$91000

Periodic inventory LIFO:

Cost of goods sold:

7000 units * $8 = $56000

1000 units * $7 = $7000

$63000

Ending inventory:

7000 units * $6 = $42000

5000 units * $7 = $35000

$77000

Periodic system : Average cost:

Cost of goods sold:

8000 units * $7 = $56000

Ending inventory:

12000 units * $7 = $84000

Perpetual system : Average cost method

Date Cost of goods available for sale Cost of goods sold Ending inventory Jan 1 7000 units * $6 = $42000 7000 units * $6 = $42000 5 3000 units * $6 = $18000 4000 units * $6 = $24000 10 6000 units * $7 = $42000 10000 units * $6.6 = $66000 12 1000 units * $6.6 = $6600 9000 units * $6.6 = $59400 18 7000 units * $8 = $56000 16000 units * $7.2125 = 115400 20 4000 units * $7.2125 = $28850 12000 units * $7.2125 = $86550 Cost of goods sold $53450 Ending inventory $86550.