Caribo Ltd. presents the following data for November 2016. Direct materials inve
ID: 2570398 • Letter: C
Question
Caribo Ltd. presents the following data for November 2016.
Direct materials inventory as at 1/11/16 ………………………….. $90
Direct material purchased …………………………………………………$ 360
Direct material used ………………………………………………………… $ 375
Total manufacturing overhead ………………………………………… $ 480
Variable manufacturing overhead …………………………………… $ 250
Total manufacturing costs ………………………………………………. $ 1,600
Work in process inventory as at 1/ 11/16 ……………………….. $200
Cost of goods manufactured …………………………………………… $ 1,650
Finished Goods inventory as at 1/11/16 …………………………. $ 125
Cost of goods sold ………………………………………………………….. $ 1,700
a) Calculate the following costs: 1) Direct material inventory as at 31/11/16
2) Direct manufacturing labour cost for November
3) Work in process inventory as at 31/11/16
4) Goods available for sale in November
5) Finished goods inventory as at 31/11/16
b) Distinguish between inventoriable cost and period cost
Explanation / Answer
Solution:
Part 1) --- Direct material inventory as at 31/11/16*
Direct material used = Beginning inventory 1/11/16 + Purchases – Direct material Inventory 31/11/16
375 = 90 + 360 - Direct material Inventory 31/11/16
Direct material Inventory 31/11/16 = $75
Part 2 -- Direct manufacturing labour cost for November
Total Manufacturing Costs = Cost of Direct material used + Cost of Direct Labor + Total Manufacturing Overhead
$1,600 = $375 + Cost of Direct labor + $480
Cost of Direct labor = $745
Part 3 -- Work in process inventory as at 31/11/16
Cost of goods manufactured = WIP Inventory 1/11/16 + Total Manufacturing Cost – WIP Inventory 31/11/16
$1,650 = $200 + $1,600 – WIP Inventory 31/11/16
WIP Inventory 31/11/16 = $150
Part 4 --- Goods available for sale in November
Goods available for sale in November = Cost of Goods Manufactured + Finished Goods Inventory 1/11/16
= $1,650 + $125
= $1,775
Part 5 -- Finished goods inventory as at 31/11/16
Finished goods inventory as at 31/11/16 = Cost of Goods Available for Sale – Cost of Goods sold
= $1,775 - $1,700
= $75
Hope the above calculations, working and explanations are clear to you and help you in understanding the concept of question.... please rate my answer...in case any doubt, post a comment and I will try to resolve the doubt ASAP…thank you