Mauro Products distributes a single product, a woven basket whose selling price
ID: 2572629 • Letter: M
Question
Mauro Products distributes a single product, a woven basket whose selling price is $23 and whose variable expense is $18.4 per unit. The company's monthly fixed expense is $6,900. Required: 1. Solve for the company's break-even point in unit sales using the equation method. (Do not round your intermediate calculations.) Break-even point in unit sales baske 2. Solve for the company's break-even point in dollar sales using the equation method and the CM ratio. (Do not round intermediate calculations. Round "CM ratio percent" to nearest whole percent.) CM ratio Break-even point in dollar sales 3. Solve for the company's break-even point in unit sales using the formula method. (Do not round your intermediate calculations.) Break-even point in unit sales baskets 4. Solve for the company's break-even point in dollar sales using the formula method and the CM ratio. (Do not round intermediate calculations. Round "CM ratio percent" to nearest whole percent.) CM ratio Break-even point in dollar salesExplanation / Answer
Answer:
1. Using the equation method, Find Break even point
Profit =(Sales- Variable expenses) + Fixed expenses
0=($23Q- $18.4Q )+ $6900
$4.6Q = $6900
Q = $6900 /$4.6
Q =1500 Units
_____________________________________________________
2.
Solve for the companies breakeven point in sales dollars using the equation method and the CM ratio.
CM ratio = Unit CM/ Unit selling price
CM Ratio =4.6 /23
Cm ratio =0.20
Profit =(CM ratio*sales) + Fixed expense
Profit =(0.2*X)- $6900
0=0.2x-6900
0.2x =6900
X = $6900 / 0.2
X = $34,500
____________________________________________________________
3.
Solve for the company’s breakeven point in unit sales using the formalla method
Unit sales to break even = Fixed cost / unit CM
Unit sales to break even =6900/23-18.4
=6900/4.6
= 1500 units.
______________________________________________________
4.
Solve for the company’s breakeven point in sales dollars using the format method and the cm ration.
CM ratio = Unit CM/ Unit selling price
CM ratio = 23-18.4 /23
CM ratio = 4.6/23
CM ratio = 20%
Unit sales to break even = Fixed cost / unit CM ratio
Unit sales to break even =6900/20%
Unit sales to break even = Fixed cost / unit CM
Unit sales to break even =$34500
Profit =(Sales- Variable expenses) + Fixed expenses
0=($23Q- $18.4Q )+ $6900
$4.6Q = $6900
Q = $6900 /$4.6
Q =1500 Units