On January 1, 2017, XYZ Company purchased a new machine for $175,000. The machin
ID: 2572861 • Letter: O
Question
On January 1, 2017, XYZ Company purchased a new machine for $175,000. The machine was assigned a $25,000 residual value and a 10-year life. The machine was to be depreciated using the straight-line method, however, the company accountant incorrectly used the double-declining balance method in determining depreciation on the machine. Assume the error is not discovered. Calculate the amount that the total assets in the December 31, 2019 balance sheet would be understated by due to this error. Do not use decimals in your answer.Explanation / Answer
Straight line rate = 100 / 10 = 10%
Double declining depreciation for 2017 = 175000 * 2 * 10% = 35000
Double declining depreciation for 2018 = (175000- 35000) * 2 *10% = 28000
Double declining depreciation for 2019 = (175000- 35000-28000) * 2 *10% = 22400
Book value at end of 2019 = 175000 - 35000 - 28000 - 22400 = 89600
Straight line book value at 2019 = 175000 - (175000 - 25000) /10 *3 = 130000
Understatement = 130000 - 89600 = 40400