Part 043 is used in one of Scheetz Corporation\'s products. The company\'s Accou
ID: 2574950 • Letter: P
Question
Part 043 is used in one of Scheetz Corporation's products. The company's Accounting Department reports the following costs of producing the 16,500 units of the part that are needed every year Direct materials Direct labor Variable overhead Supervisor's salary Depreciation of special equipment Allocated general overhead Per Unit $3.70 $4.40 $7.40 $8.10 $8.70 $5.70 An outside supplier has offered to make the part a accepted, the supervisor's salary and all of the variable costs, including direct labor, can be avoided special equipment used to make the part was purchased many years ago and h other use. The allocated general overhead represents fixed costs of the entire company. If the outside supplier's offer were accepted, only $22,500 of these allocated general overhead costs would be avo d sell it to the company for $30.00 each. If this offer is . The as no salvage value or Required: a. Prepare a report that shows the effect on the company's total net operating income of buying part 043 from the supplier rather than continuing to make it inside the company, (Input the amount as a positive value. Omit the "$" sign in your response.) Net operating income would be |(Click to select) -1 by $ 1 b. Which alternative should the company choose? O Buy O MakeExplanation / Answer
If the company make insteed of buying, Net operating income would be Increase by $83,100 ($710,100 - $627,000)
b) company can make the product
Make Buy Direct material 16,500 * $3.70 = $61,050 Direct labour 16,500 * $4.40 = $72,600 Variable overhead 16,500 * $7.40 = $122,100 Supervisors salary 16,500 * $8.10 = $133,650 Depreciation of special equipment 16,500 * $8.70 = $143,550 $ 143,550 Allocated general overhead 16,500 * $5.70 = $94,050 $94,050 - $22,500 = $71,550 Purchase cost 16,500 * $30 = $495,000 Total cost per unit $ 627,000 $ 710,100