Exercise 5-5 Your answer is incorrect. Try again On January 1, 2014, P Company p
ID: 2580199 • Letter: E
Question
Exercise 5-5 Your answer is incorrect. Try again On January 1, 2014, P Company purchased an 80% interest in S Company for $617,600, at which time s Company had retained earnings of $309,000 and common stock of $334,000. Any difference between book value and the value implied by the purchase price was entirely attributable to a patent with a remaining useful life of 10 years. Assume that P and S Companies reported net incomes from their independent operations of $200,700 and $95,600, respectively Calculate the controlling interest and noncontrolling interest in consolidated net income for the year ended December 31, 2014 Controlling Interest in Consolidated Net Income Noncontrolling Interest in Consolidated Net IncomeExplanation / Answer
1) Calculation of Controlling and Noncontrolling interest in Consolidated Net income :
Net income of S Company = $95,600
Controlling interest of P in S company's net income = $95,600 * 80%
= $76,480
Non Controlling interest in S Company's Net income = $95,600 * 20%
= $19,120
Consolidated Net income = $200,700 + $95,600
= $296,300
Non Controlling interest in Consolidated net income = $19,120
Controlling Interest In Consolidated net income = $296,300 - $19,120
= $277,180