Wardell Company purchased a mini computer on January 1, 2016, at a cost of $39,1
ID: 2584779 • Letter: W
Question
Wardell Company purchased a mini computer on January 1, 2016, at a cost of $39,150. The computer has been depreciated using the straight-line method over an estimated five-year useful life with an estimated residual value of $3,900. On January 1, 2018, the estimate of useful life was changed to a total of 10 years, and the estimate of residual value was changed to $930.
Required:
1. Prepare the appropriate adjusting entry for depreciation in 2018 to reflect the revised estimate.
2. Prepare the appropriate adjusting entry for depreciation in 2018 to reflect the revised estimate. Assuming that the company uses the sum-of-the-years'-digits method instead of the straight-line method.
Explanation / Answer
Depreciation under straight-line method = (cost of asset-Salvage value)/Useful life Earlier depreciation = (39150-3900)/5 = $7050 Book value as Jan 1, 2018 = $39150-7050-7050 = $25050 1) Revised depreciation = ($25050-930)/8(10-2) = $3015 Entry; Depreciation expense $3015 Accumulated depreciation $3015 (to record the depreciation for 2018) 2) 2)sum-of-the-years'-digits Total number of remaining years = 1+2+3+4+5+6+7+8 = 36 Depreciation - 1st year = 8/36*($25050-930) = $5360 Entry; Depreciation expense $5360 Accumulated depreciation $5360 (to record the depreciation for 2018)