Cost-Volume-Profit Relations: Missing Data Following are data from 4 separate co
ID: 2586921 • Letter: C
Question
Cost-Volume-Profit Relations: Missing Data
Following are data from 4 separate companies. Supply the missing data in each independent case
Explanation / Answer
Answer: Case A:-
Contribution margin =Sales – Variable cost
=$20000 – (1000 units*$10 per unit)
=$20000-$10000 =$10000
Net income =Contribution margin – Fixed cost
=$10000-$8300 =$1700
Unit contribution margin =Selling price per unit- Variable cost per unit
=($20000/1000 units)-$10 per unit
=$20 per unit-$10 per unit =$10 per unit
Break even point (Units) =Fixed cost/Contribution margin per unit
=$8300/$10 per unit =830 units
Margin of safety (units) =Total sales- BEP sales
=1000-830 = 170 units
Case B:-
Net Income = Contribution margin – Fixed cost
$600 =$800 – Fixed cost
Fixed cost =$800-$600 =$200
Let selling price per unit = X
Contribution margin =Sales – Variable cost
$800 = 800*X-800*$2 per unit
$800 =800x-$1600
X =1600+800/800 =$3 per unit
Sales revenue =800 units*$3 per unit =$2400
Unit contribution margin =Selling price per unit- Variable cost per unit
=$3 per unt-$2 per unit =$1 per unit
Break even point (Units) =Fixed cost/Contribution margin per unit
=$200/$1 per unit =200 units
Margin of safety (units) =Total sales- BEP sales
=800 units-200 units =600 units
Case C:-
Break even point (Units) =Fixed cost/Contribution margin per unit
4000 units = $100000/ Contribution margin per unit
Contribution margin per unit=$100000/4000 units =25 per unit
Margin of safety (units) =Total sales- BEP sales
200 units =Total sales – 4000 units
Total sales =4000+200= 4200 units
Contribution margin =$25 per unit*4200 units= $105000
Unit contribution margin =Selling price per unit- Variable cost per unit
$25 per unit =Selling price per unit - $14 per unit
Selling price per unit=$25 + $14 = $39 per unit
Sales revenue =4200 units*$39 per unit =$163800
Net Income= Contribution margin-Fixed cost
=$105000-$100000 =$5000
Case D:-
Total sales (units)= Margin of safety sales + BEP sales
=1000+2000 = 3000 units
Contribution margin =$12 per unit*3000 units =$36000
Variable cost =$60000-36000 =$24000
Break even point (Units) =Fixed cost/Contribution margin per unit
2000 units=Fixed cost/$12 per unit
Fixed cost =2000 units*$12 per unit =$24000
Variable cost per unit =$24000/3000 units =$8 per unit
Net income =$36000-$24000 =$12000