Markson Company had the following results of operations for the past year: A for
ID: 2589334 • Letter: M
Question
Markson Company had the following results of operations for the past year:
A foreign company whose sales will not affect Markson's market offers to buy 2,000 units at $14.75 per unit. In addition to variable manufacturing costs, selling these units would increase fixed overhead by $1,650 for the purchase of special tools. If Markson accepts this additional business, its profits will:
Explanation / Answer
Revenue 29500 =2000*14.75 Expenses: Variable manufacturing costs 22000 =88000/8000*2000 Variable selling and administrative expenses 3500 =14000/8000*2000 Purchase of special tools 1650 Increase in profits 2350